برنج عنبر بو

برنج عنبر بو یکی از مدل‌های برنج است. سوالاتی برای افرادی که با این برنج به تازگی آشنا شدند پیش می‌آید.

برنج عنبر بو چیست؟از چه خواص و فوایدی برخوردار است؟

این برنج از طبع گرمی برخوردار است و همین موضوع باعث می‌شود که از برنج عنبر بو برای کاهش وزن یا ثابت نگه‌داشتن و کنترل وزن استفاده کرد که یکی از مهم‌ترین خواص برنج عنبر بو محسوب می‌شود. برای پخت این برنج خوش عطر و بو نیازی به افزودن چاشنی‌هایی با طبع گرم نیست تا بتوانیم همانند دیگر برنج‌ها طبع‌شان را کنترل کنیم.
شکل ظاهری این برنج نسبتاً گرد و تو پر است. این برنج در بازار به صورت تمام دانه یا همان دانه درشت و نیم دانه برای فروش به مشتریان موجود است. البته لازم به ذکر است که این برنج به دلیل داشتن شکل ظاهری نسبتاً گرد کم‌تر دچار شکستگی و نیم دانه شده در بازار برای خرید موجود می‌‌باشد.

برنج عنبر بو مال کجاست؟

طبق عادت‌هایی که افراد دارند برنج را یکی از محصولات استان‌های شمالی کشور می‌شناسند، اما این برنج در استان‌های غربی و جنوب غربی ایران در حال کشت است و گاهی اشخاصی به دلیل نداشتن اطلاعات این سوال را می‌پرسند؛ 

آیا برنج عنبر بو تراریخته است؟

جواب این سوال قطعاً منفی می‌باشد. چون این برنج به صورت کاملاً طبیعی و با استفاده از روش‌های سنتی در استان ایلام و خوزستان کشت می‌شود
فواید و خواص برنج عنبر بو
زمانی که شخصی تصمیم به استفادۀ این برنج را دارد، حتماً این سوال برایش مطرح می‌شود که برنج عنبر بو طبعش گرمه یا سرد؟ همان طور که در بالا توضیح داده‌ایم یکی از مهم‌ترین فواید این برنج مناسب بودن آن برای افرادی است که دارای طبع سرد هستند که نشان دهندۀ طبع گرم این برنج است.
این برنج در استان‌های ایلام و خوزستان کاملاً به صورت مکانیزه و سورت شده (سورتینگ زده) کشت و بسته بندی می‌شود و در بازار به فروش می‌رسد.
از دیگر خواص این برنج سبک بودن و راحت هضم شدن این برنج است، که موجب کاهش تری گلیسرید و فشار خون در افراد می‌شود همچنین این برنج با داشتن مواد مغذی و ویتامین‌هایی از جمله گروه B و E، فیبر زیاد و مواد معدنی می‌تواند برای افرادی که مشکلاتی مانند سوءهاضمه یا تحرکات شدید در روده یا معده دارند بسیار زیاد کمک کننده باشد.
برای کشت درجه 1 این برنج برخلاف برنج‌های استان‌های شمالی از آب کمتری برای به ثمر رساندن آن استفاده می‌شود که نشان دهندۀ مقاومت بالا و مصرف کمتر کود و مواد شیمیایی را برای کشت این محصول است.

عنبر بو یعنی چه

واژه عنبر به معنی مادۀ خوشبو می‌باشد، اما اصلی‌ترین دلیل نام گذاری این برنج ماهی‌ای است که در جنوب کشور با داشتن ماده‌ای خوشبو در شکمش که بویی همانند این برنج دارد نام گذاری شده است.

برنج عنبر بو چه نوع برنجی است؟

این برنج جزو برنج‌های خوش عطر و بو، قد کوتاه و گرد و همچنین دارای طبع گرم است. از این برنج برای خوش عطرتر کردن برنج‌های دیگر استفاده می‌شود، اما قد کوتاه و گرد این برنج باعث می‌شود که در بین برنج‌های دیگر قابل تشخیص باشد.
این مورد بستگی به طرز پخت برنج عنبر بو دارد که با چه روشی این برنج را می‌پزند تا هم قد بقیۀ برنج‌ها نشان داده شود